Granada Üniversitesi, İsrailli eğitim kurumlarıyla her türlü iş birliğini askıya aldı

İspanya’nın güneyindeki Endülüs’te bulunan Granada Üniversitesi (UGR), İsrail üniversiteleri ve kurumlarıyla bilimsel ve teknik alandaki iş birliğini durdurdu. Üniversiteden yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’deki saldırıları sona erene kadar İsrailli eğitim kurumlarıyla her türlü iş birliğinin askıya alındığı duyuruldu.

AA’nın haberine göre; açıklamada, barışa, insan haklarının korunmasına ve halklar arasındaki iş birliğine olan “kesin kararlılığını” yineleyen Granada Üniversitesi, aldığı kararın üniversitenin “tüzüğü ve etik kurallarında öngörülen demokrasi, eşitlik, sosyal adalet, barış ve katılımın desteklenmesine ilişkin faaliyet ve projelere üniversite topluluğunun katılımını teşvik etme kararlılığını güçlendirdiğini” belirtti.

Verilen detaylarda özellikle öğrencilerin, öğretim ve araştırma personelinin, teknik, yönetim, idare ve hizmet personelinin İsrail üniversitelerine gelen ve giden hareketliliğinin, özellikle ikili Erasmus hareketlilik anlaşmalarının, Avrupa Birliği tarafından teşvik edilen İsrail menşeli bilimsel ve teknik iş birliklerinin askıya alındığı kaydedildi.

Üniversitenin açıklamasında ayrıca İsrail’deki Bal-Illan Üniversitesi ve Tel-Aviv Üniversitesi ile imzalanan öğretim ve yaz kursu anlaşmalarının feshedildiği, yeni anlaşmalar ve akademik iş birliği projeleri yapılmayacağı bildirildi.

Filistinli üniversitelerle ilişkiler yoğunlaştırılacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir